Biblioteka szkolna

Informujemy, że w związku ze spełnieniem norm sanitarnych w obecnym czasie pandemii zwrot książek oraz podręczników (w przypadku kl. 8 SP) będzie przebiegał w dniach 15-19 czerwca 2020 r. w sposób następujący:

 

1) Z foliową okładkę książk lub książek prosimy włożyć karteczkę ze swoim imieniem i nazwiskiem ( celem identyfikacji i przypisaniu konkretnych książek do uczniów)

        

2) Książki prosimy wkładać do przygotowanego przez nas kartonu w tym celu przeznaczonego ( będzie on stosownie opisany i oznaczony)

 

Dziękujemy za zrozumienie

Nauczyciele Bibliotekarze

 

 

KANAŁY EDUKACYJNE zalecane przez Pomorskiego Kuratora Oświaty do zdalnego nauczania:

  1. Pierwszy kanał edukacyjny Telewizji Polskiej utworzony w technologii VoD we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

  2. Strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierająca informacje związane z polskim systemem edukacji, w tym m.in. projekty rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej oraz informacje dotyczące próbnego egzaminu maturalnego.

  3. Nauka zdalna omawiająca polecane platformy, strony i serwisy internetowe z materiałami edukacyjnymi dla uczniów i nauczycieli.

  4. Zdalne lekcje mogące być źródłem inspiracji i wsparcia dla nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Zdalne lekcje dostępne są na platformie edukacyjnej stworzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w formie materiałów udostępnianych przez partnerów wspomnianego wyżej serwisu oraz materiałów edukacyjnych udostępnianych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

  5. Nauczycielu, prowadź lekcje online!” – w tym artykule stworzonym przez Ministerstwo Cyfryzacji w zwięzły sposób omówiono nie tylko kanały komunikacji uczniów z nauczycielami, ale również wskazano platformy edukacyjne i serwisy internetowe, dzięki którym można dotrzeć do różnorodnych materiałów dydaktycznych.

 

 

PRZYGOTOWANIE DO EGZAMINÓW ZEWNĘTRZNYCH:

Poniżej umieszczona została  lista odsyłaczy do materiałów dodatkowych, umieszczonych na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, które mogą pomóc w powtórzeniu materiału:

1.    Egzamin ósmoklasisty

a)      Zestawy zadań powtórkowych

b)      Przykładowe arkusze egzaminacyjne – egzamin ósmoklasisty

2.      Egzamin maturalny

a)        Zbiory zadań  do poszczególnych przedmiotów

b)        Matura z matematyki – materiały  pomocnicze

c)         Arkusze maturalne z matematyki z lat ubiegłych

d)        Wykaz zagadnień pomocnych w przygotowaniu się do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego oraz przykładowe nagrania

 

Drogi Czytelniku, zrób wiosnę w swoim domu!


    Za oknami słońce, błękitne niebo, przyroda budzącą się do życia… Chciałoby się wyjść na boisko, do parku, lasu, na spacer nad morze… Wszyscy jednak dobrze wiemy, że najlepiej zostać teraz w domu. Nie oznacza to, że nie możemy przybliżyć się do natury. Właśnie z ciepłych krajów Afryki wracają do Europy ptaki. Ich przepiękny śpiew możesz usłyszeć wirtualnie. To bardzo proste! Wejdź na stronę Museu de la Ciēncia i de la  Tēcnica de Catalunya. Kliknij na ptaszka, a on zaśpiewa! 
https://coneixelriu.museudelter.cat/en/birds.php   jeżeli strona nie została przetłumaczona automatycznie, zmień język przez Google Tłumacz

      Nasze kolejne propozycje odnośnie przyjemnego i efektywnego spędzania czasu poza e-nauką:
– czytanie dzieciom online przez Stowarzyszenie Dwie Strony Medalu (projekt – książka i audiobook pt. „Dwie strony medalu” – cykl 33 bajek o tematyce sportowej) 
https://www.facebook.com/stronamedalu/
– codzienne czytanie dzieciom bajek na żywo (godz. 19.00) oraz wieczorynek dla dorosłych (godz. 21.00) przez Fundację Zaczytani.org
– 
rozrywki ruchowe dla dzieci i rodziców Fitty Kid Polska (o każdej porze dnia) 
https://www.youtube.com/channel/UCMcxK1I5HhaZjM8HAg9uveQ
– darmowe gry planszowe on-line dla dzieci z całego świata 
https://pl.boardgamearena.com/

 

 

ZOSTAŃ ASEM INTERNETU 

   Proponujemy materiały, które pomogą dzieciom w świadomym i bezpiecznym odkrywaniu świata internetu.
Bezpieczeństwo w internecie  
Materiały dla rodziny
„Aby w pełni korzystać z zalet internetu, dzieci powinny umieć podejmować mądre decyzje. Dzięki programowi Asy Internetu poznają podstawy bezpieczeństwa i udziału w społeczności internetowej, by bez obaw poruszać się po świecie online” –
                                serwis zawiera dużo materiałów polecamy!

Podajemy również kilka propozycji dla Uczniów, Nauczycieli, Rodziców, którzy:
zainteresowani są informacjami naukowymi:
– kanał You Tube Nauka to lubię 
https://www.youtube.com/user/naukatolubie
– blog popularnonaukowy Crazy Nauka (można tu znaleźć artykuły na różne tematy naukowe) 
https://www.crazynauka.pl/
-chcieliby wykorzystać materiały metodyczne (2019/2020) dla nauczycieli z MAC AKADEMII https://www.mac.pl/mac-akademia/materialy-dla-nauczyciela
-pragnęliby posłuchać czytania baśni i bajek znanych pisarzy (takich jak np. H. Ch. Andersen, bracia Grimm, G. Gozzano, J. Papuzińska itp.) na profilu Gdynia Rodzinna na Facebooku

    W ramach akcji #zostańw  domu, Empik Premium udostępnił darmową ofertę dla wszystkich użytkowników. Oprócz dostępu do audiobooków i e-booków, Empik oferuje również bezpieczną dostawę zamówień kurierem do domu, oraz do paczkomatów za 0 zł, oraz specjalne oferty gier planszowych, książek, filmów, sprzętu sportowego oraz innych produktów na stronie Empik.com. Dodatkowo Empik organizuje e-spotkania autorskie i zaprasza dzieci na warsztaty naukowe online. Aby rozpocząć darmowe korzystanie z usługi, trzeba aktywować specjalny kod dostępny na stronie www.empik.com/czas-w-domuDo odwołania nie można zamawiać i odbierać produktów w stacjonarnych salonach Empik, natomiast poprzez aplikację lub zamówienie przez stronę, sklep oferuje nam wysyłkę kurierem do domu bądź do paczkomatu, z zachowaniem wszelkich procedur i środków bezpieczeństwa.

      Przez cały rok szkolny uczniowie mogą  wspomagać się  lekturami w domenie publicznej, korzystając z projektu Wolne Lektury.

Aktualne lektury

Masz ochotę poczytać, bądż szukasz lektury, sprawdź ofertę na poniższym widgecie.

Znajdziesz tu między innymi lektury:

- Balladyna, Juliusz Słowacki

- Dziady, Adam Mickiewicz

- Zemsta, Aleksander Fredro
oraz wiele innych, zapraszamy do korzystania!

           Polecamy również stronę lektury.gov.pl, na której również znajdziemy lektury szkoły podstawowej i średniej
        Największa biblioteka cyfrowa 
polona.pl, która zawiera zdigitalizowane zbiory, większość należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
    Legimi – to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i na czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dla uczniów w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę. Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod 
czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdzie się będzie na wirtualnej półce.

  Warto również wspomnieć o usłudze Empik Premium dostępnej nieodpłatnie dla wszystkich przez 60 dni. Zapewni ona m.in. darmowy dostęp do ponad 11 tysięcy audiobooków i e-booków oraz do oferty słuchowisk i podcastów w aplikacji Empik Go 

Lekcjewsieci.pl

Wśród platform z bogatą ofertą należy wymienić strony takie jak: EdukreatywneAkademia WebinaruSzkolna24.pl lub te oferowane przez Operon.

 

 

 

 

Script logo