POLECANE SERWISY I PORTALE EDUKACYJNE

PAŃSTWA UWADZE POLECAMY RÓWNIEŻ SERWISY Z DARMOWYMI PUBLIKACJAMI (W TYM LEKTURAMI)
I NIE TYLKO:

NAZWA SERWISU

OPIS

chmura czytania

Wybrane teksty z poezji oraz prozy  polskiej i światowej do czytania
w wolnym czasie.

woblink

Księgarnia online prowadząca sprzedaż książek drukowanych, ebooków i audiobooków. Ebooki i audiobooki zakupione
w księgarni znajdują się na wirtualnej półce przypisanej do użytkownika.
Można je pobrać (w wersji EPUB, MOBI lub PDF) lub czytać, tudzież słuchać bezpośrednio w aplikacji Woblink, dostępnej na urządzenia z systemem Android lub iOS.

Istnieje również możliwość zamawiania oraz pobierania darmowych  publikacji po założeniu konta w serwisie  i/lub pobraniu aplikacji na telefon lub tablet.

Legimi

Szeroki wybór spośród ok. 60 000 ebooków i audiobooków.
Po zarejestrowaniu się w serwisie  i pobraniu aplikacji na telefon lub tablet, istnieje możliwość korzystania za darmo
z większości  lektur szkolnych.

wolnelektury.pl

Ogólnodostępna biblioteka internetowa lektur szkolnych
, zalecanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dostęp możliwy jest po założeniu konta. Publikacje dostępne są w kilku formatach - HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2.

W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY, dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności
z czytaniem.

Z udostępnionych zasobów można korzystać poprzez bezpłatną aplikację mobilną. Umożliwia ona bezpośredni i wygodny dostęp do zasobów biblioteki na urządzeniach mobilnych. Aplikacja dostępna jest na systemy Android oraz iOS.

POLECANE PUBLICZNE PORTALE EDUKACYJNE:

NAZWA SERWISU

OPIS

epodreczniki

Bezpłatny serwis z podręcznikami w formacie PDF. Istnieje możliwość wydrukowania potrzebnych fragmentów. Kształcenie ułatwiają dołączone ćwiczenia interaktywne oraz materiały multimedialne, dzięki którym istnieje możliwość stworzenia ciekawych lekcji interdyscyplinarnych, jak również autorskich nauczycielskich wersji podręcznika.

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Na stronie znaleźć można zarówno aktualne, jak
i archiwalne (z lat 2005–2019) arkusze egzaminacyjne z przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, egzaminów maturalnych oraz egzaminów zawodowych.

Ośrodek Rozwoju Edukacji

Na stronie ośrodka dostępne są materiały dotyczące szeroko pojętej edukacji dla uczniów, rodziców, dyrektorów oraz samorządów terytorialnych, obejmujące cztery główne obszary:

- kształcenie i wychowanie

- szkolnictwo zawodowe

- doradztwo zawodowe,

- inne materiały edukacyjne ( m.in. z zakresu edukacji obywatelskiej i prozdrowotnej)

Scholaris

Portal zawiera bezpłatne, elektroniczne zasoby edukacyjne, dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zawiera prawie 28 tysięcy interaktywnych materiałów, pomocnych w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów lekcyjnych. Są to zarówno scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, jak również gry dydaktyczne oraz filmy.

Serwis zawiera otwarte, łatwo dostępne i przyjazne cyfrowe zasoby edukacyjne i kulturowe. Dzięki temu możliwe jest pobranie lektur przez Internet, czytanie ich za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej lub słuchanie w wersji audio.

Serwis ten to idealne miejsce dla tych, którzy pragną poznać lub przypomnieć sobie najważniejsze dzieła literatury polskiej i światowej.

Centrum Nauki Kopernik

W obecnej sytuacji (w czasie trwającej pandemii) na stronie CNK udostępniane są materiały video dla dzieci i rodziców, zachęcające do eksperymentowania w domu, ale i będące inspiracją dla nauczycieli do pracy z uczniami.

Przystanek Historia

Portal w przystępny sposób opisuje losy ludzi, którzy przyczynili się do odbudowy niepodległego Państwa Polskiego. Szczególnie polecamy wszystkim miłośnikom historii.

eTwinning

eTwinning to społeczność szkolna, gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy (i nie tylko), współpracujących ze sobą przy wykorzystaniu mediów elektronicznych. eTwinning specjalizuje się również w doskonaleniu zawodowym nauczycieli.

eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwiera na Europę. Program zgromadził już ponad 700 tysięcy nauczycieli ze 206 tysięcy szkół, którzy łącznie zrealizowali już 90 tysięcy różnorodnych projektów.

Ninateka

Platforma internetowa prezentująca (legalnie
i bezpłatnie) zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego, w ponad sześć tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk oraz programów publicystycznych.

Muzykoteka Szkolna

Ogólnodostępny internetowy serwis edukacyjny wydawany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, powstający na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem jest kształcenie świadomych odbiorców muzyki i aktywnych uczestników kultury oraz podniesienie poziomu powszechnej edukacji muzycznej w Polsce.

Serwis stanowi nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, aktywizujące i stymulujące zainteresowanie muzyką.

POLONA

Jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce.

Biblioteka Narodowa - administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających na uzyskanie jak najwyższej jakość.

Zdigitalizowane i udostępniane online zbiory codziennie powiększają się o nawet 2000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek.