Głośne Czytanie 2021

Głośne Czytanie 2021

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole.

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji biblioteka szkolna corocznie organizuje akcje czytelnicze. W tym roku również aktywnie włączono się w obchody tego Święta i  zaproszono do udziału nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Lekturą tegorocznego Głośnego Czytania była -„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, czyli jedna z najczęściej wystawianych polskich sztuk, jak również  pozycja tegorocznego jubileuszowego  Narodowego Czytania.

Młodzież miała okazję, aby poznać to wyjątkowe dzieło, który piętnuje obłudę i zakłamanie oraz wcielić się w rolę egoistycznej i skąpej mieszczanki Anieli Dulskiej, członków jej rodziny oraz pozostałych bohaterów tragifarsy. Komizm, gorzka ironia oraz barwne postacie zagwarantowały wszystkim dobrą zabawę, chociaż nie zabrakło też refleksji na tematy ogólnoludzkie- wszak utwór Zapolskiej śmieszy, ale  tak naprawdę  to  śmiech przez łzy…

Wspólne głośne czytanie poprzedził  wykład o epoce, w której dzieło powstało i  samej autorce. Przybliżono młodzieży fakty i ciekawostki z życia Zapolskiej, a także pojęcie ”dulszczyzny”, które na stałe weszło do języka polskiego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane.