Przejdź do treści

Narodowe święto niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku

W najbliższy czwartek obchodzić będziemy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości w 1918 r.  W związku z tą rocznicą Biblioteka Szkolna przygotowała szereg propozycje:

Pierwsza z wspomnianych inicjatyw ma przybliżyć teksty kultury poruszające tematykę odzyskania niepodległości. Są to między innymi różnorodne pozycje książkowe takie jak :

 • Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Neseruk
 • Nieznośna Niepodległość. Horrendalna Historia Polski.wyd. Egmont 2006 r.

 Dwadzieścia lat to cały świat!
Przed wojną, to było! – wzdychają coraz starsze pokolenia, które pamiętają tamte szalone czasy kiedy się żyło, bawiło, i wolnością cieszyło. A że niepodległość bywała też trudna, nieznośna to już inna sprawa…
– Przeżyj jeszcze raz – kina i radia złoty czas.
– Daj się ponieść – totalnej bolszewickiej taczance.
– Wejdź w zaułki sztetła.
– Dowiedz się, które kobiety jako ostatnie w II Rzeczpospolitej zaczęły nosić majtki.

NIE WYWOŁA W NAS NUDNOŚCI KSIĄŻKA O NIEPODLEGŁOŚCI.

 • Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku. Wyd. Literatura 2018

Odzyskana niepodległość – 10 opowiadań z XX wieku to piąta książka z serii „Zdarzyło się w Polsce”. Ostatni tom z tego cyklu ukazuje się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i poświęcony jest niezwykle burzliwemu okresowi w historii naszej ojczyzny. Współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, przedstawili w nim II Rzeczpospolitą, okupację hitlerowską i PRL widziane oczami naszych przodków: powstańców śląskich, uczestników bitwy warszawskiej, żołnierzy Armii Krajowej, cywilów deportowanych na nieludzką ziemię i repatriantów zza Buga. Za ich sprawą czytelnik stanie się świadkiem zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza i przewrotu majowego, przeniesie się do bombardowanego przez Niemców Wielunia i płonącego warszawskiego getta. Będzie towarzyszyć tym, którzy do wolnej Polski szli u boku generała Andersa, i tym, którzy podążali do niej razem z generałem Berlingiem,a także tym, którzy walczyli o nią podczas strajków robotniczych w Poznaniu, Radomiu i Gdańsku.

 • Marek Rezler Polska Niepodległość 1918

Swój niepodległy byt Polska rozpoczynała zniszczona, zubożona, bez ustalonych granic, bez wojska, za to z koniecznością scalenia trzech różnych organizmów. Proces integracji musiał odbywać się sprawnie, szczególnie w obliczu niechęci sąsiadów i niejednoznacznej postawy rządów mocarstw koalicyjnych. Jednak dzięki niezwykłemu wysiłkowi całego pokolenia Polaków i sprzyjającej koniunkturze międzynarodowej udało się niepodległość obronić i zachować.

Setna rocznica odzyskania niepodległości to doskonała okazja do zmierzenia z mitem założycielskim współczesnej Polski. W dotychczasowych ocenach tej rocznicy dominował patos, a o przywódcach niepodległościowych powielano stereotypowe opinie.

Marek Rezler, ceniony historyk i publicysta, rozprawia się z szeregiem mitów, które na stałe weszły do kanonu narodowej megalomanii: o dokonaniach powstań narodowych i męczeństwie narodu pod zaborami, o rzekomej mocarstwowości młodego państwa i późniejszej tzw. zdradzie zachodnich sojuszników, o nieliczeniu się z twardą realpolitik na przestrzeni całego XX wieku.

Świetnie prowadzona narracja i dynamiczny styl to dodatkowy atut tej książki, a śmiałe, ale uzasadnione oceny, wnoszą powiew świeżości do narodowego dialogu.

 • Dariusz Baliszewski Cud Niepodległości Wyd.  Rytm  2019

Baliszewski pisze o tym, o czym inni historycy boją się nawet mówić. Dziś, na stulecie Polskiej Niepodległości, ukazuje się kolejny tom esejów historycznych Autora. Każdy z nas znajdzie w nim odpowiedzi na najtrudniejsze pytania dotyczące owych stu lat. Komu naprawdę zawdzięczamy wolność, kto był bohaterem, a kto nie przysłużył się Polsce. Kto zdradził, a kto został skrzywdzony…

Poza wspomnianymi pozycjami książkowymi zapraszamy do zapoznania się i wypożyczenia takich ciekawych pozycji jak:

 • Janusz Pajewski Odbudowa Państwa Polskiego Wyd. PWN 1985

Gdy w roku 1978 ukazała się Odbudowa państwa polskiego, natychmiast zajęła miejsce wśród ważnych utworów polskiej historiografii. Odległość, która dzieli nas od tamtego czasu to nie tylko ponad ćwierć wieku, ale i ogromna zmiana warunków, w porównaniu do tych, w jakich polski czytelnik otrzymywał tę książkę. Mimo to jednak i dziś pozostaje ona dziełem nie tylko znaczącym, ale w pewien sposób szczególnym. W tej postaci jaką ma, wyjść mogła chyba tylko spod jednego pióra Janusza Pajewskiego. Zarazem zaś trudno wyobrazić sobie, by mogło jej nie być wśród prac zmarłego niedawno nestora polskich historyków. […] W ostatnich kilkunastu latach ukazało się szereg publikacji na temat odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Ale ciągle nie pojawiło się nic, co dorównałoby Odbudowie, tym bardziej zaś ją przewyższało. Przede wszystkim dlatego, że góruje ona nad wymienionymi rozległością problematyki. A także dlatego, że powtórzmy taką książkę mógł napisać tylko jeden człowiek, łączący całą swoją wiedzę i kunszt historyka, własne wspomnienia i ukochanie tematu, wreszcie urodę stylu pisarskiego .

Henryk Samsonowicz et. al. Polska. Losy państwa i narodu. Wyd Iskry. 1992

Gdy mowa o książkach poświęconych historii naszego kraju, pozycję tę wymienia się jako najlepszą na polskim rynku. Przeznaczona dla szerokiego kręgu czytelników zawiera zwięzły zarys dziejów Polski do wybuchu II wojny światowej. Odznacza się niezwykłą spójnością i klarownością przy zachowaniu osobistego stosunku autorów, wybitnych historyków, do opisywanych spraw i wydarzeń, którzy, prezentując aktualny stan badań, nie zamykają toczących się wciąż dyskusji dotyczących wielu zagadnień naszej przeszłości. Mapy, tablice oraz indeksy ułatwiają lekturę i przyswajanie wiedzy.

Poza pozycjami z obszaru literatury nie sposób przejść obojętnie obok filmów prezentujących w różnych aspektach  walkę polskiego narodu o niepodległość. Na tym tle zdecydowanie wyróżniają się dwa dzieła polskiej kinematografii ostatnich lat:

 • Piłsudski Data premiery: 13 września 2019 (Polska) ; reż. Michał Rosa ;

Prod. Dariusz Sidor, Filip Bajon ; wyk. Borys Szyc, Magdalena Boczarska, Jan Marczewski, Józef Pawłowski, Maria Dębska, Tomasz Schuchardt, Kamil Szeptycki To nie miało prawa się stać! Jest rok 1901. Józef Piłsudski „Ziuk” (Borys Szyc) po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami jego życia – żoną (Magdalena Boczarska) i kochanką (Maria Dębska). Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej uważany za terrorystę, Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg, by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę. Zbliża się rok 1914 i „Ziuk” widzi nowe szanse na osiągnięcie niemożliwego. „Piłsudski” to kino awanturnicze, płomienny romans, historia prawdziwa Marszałka, jakiej dotąd nie znano

 • Legiony Data premiery: 20 września 2019 (Polska) ; reż. Dariusz Gajewski; prod. Maciej Pawlicki, Adam Borowski; wyk. Wiktoria Wolańska, Sebastian Fabijański, Bartosz Gelner, Achmied Zakajew

„Legiony” to uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story, w którą uwikłani są: Józek (Sebastian Fabijański) – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę. Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król” (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych.

Współczesna kultura Polska to nie tylko dzieła literackie czy filmy bądź seriale lecz także Gry Wśród nich, w prezentowanej przez nas tematyce, wyróżniają się główne kategorie gier:

 • Gry Planszowe
 • Gry Komputerowe

W pierwszej z wymienionych kategorii warte uwagi są następujące dzieła:

Niepodległa to edukacyjna gra planszowa Instytutu Pamięci Narodowej przygotowana na 100-lecie odrodzenia Polski. … Akcja gry obejmuje wydarzenia z lat 1910–1920, z naciskiem na okres od wybuchu I wojny światowej do odzyskania niepodległości w 1918 r. Plansza przedstawia obszar przyszłej Polski.

Bitwa Warszawska to strategiczna gra historyczna, która przenosi graczy w czasie do jednego z najważniejszych wydarzeń XX wieku. Gracze wybierają strony, po których się opowiedzą: Wojsko Polskie lub Armia Czerwona. Następnie prowadzą swoje oddziały do decydującego starcia na przedpolach Warszawy.

W ramach drugiej kategorii godna polecenia jest następująca gra:

 • Godność. Wolność. Niepodległość – to gra internetowa o tematyce historycznej, która powstała w ramach projektu edukacyjnego MEN „Niepodległa na lata 2017–2021”. Treści w grze są zgodne z podstawą programową, dzięki czemu można ją wykorzystać na lekcjach.

Gra polega na przechodzeniu różnych misji związanych z historią dawniejszą i współczesną Polski. Cała produkcja podzielona jest na kilkanaście etapów, z czego tylko trzy są przeznaczone dla najmłodszych (edukacji wczesnoszkolnej), kolejne sześć to klasy 4-8 szkoły podstawowej, zaś ostatnie sześć zadań to już nie przelewki, bo dotyczą szkół ponadpodstawowych. Wśród tych ostatnich misji znajdziemy takie etapy jak misja szpiegowska, zjednoczenie Polski czy zdemontowanie pomnika Stalina poprzez odpowiadanie na pytania o kontrowersyjnym majorze „Łupaszce”. Większość czekających na graczy wyzwań to układanki, quizy czy puzzle, których ukończenie zajmuje maksymalnie kilka minut.

Okładki ww. pozycji ( z wyjątkiem gry komputerowej ) można podziwiać na jednej z wystaw zaprezentowanych w Auli naszej szkoły Pozostałe wystawy zostały przygotowane przez uczniów naszej szkoły pod opieką p. Kamili Wierzbowskiej oraz p. Małgorzaty Złotkowskiej . Ponadto zapraszamy do zapoznania się z ofertą księgozbioru naszej biblioteki oraz zapoznaniem się z kolejną z naszych wystaw poświęconą odzyskaniu przez Polskę niepodległości

Ponadto wraz z nauczycielami Języka Polskiego oraz Młodzieżową Radą Miasta Malborka pragniemy przypomnieć bądź zachęcić do udziału w konkursie plastycznym o tematyce odzyskania niepodległości. Prace należy składać w sekretariacie szkoły do dnia 19 listopada 2021 r. Więcej szczegółów oraz regulamin konkursu jest dostępny zarówno w bibliotece szkolnej oraz u nauczycieli Języka Polskiego