82-200 Malbork, Plac Narutowicza 14
+48 55 647 34 34
zsp4@zsp4.malbork.pl

Wizyta klasy wojskowej w Zakładzie Karnym w Sztumie

Ponad 70 lat doświadczenia i tradycji kształcenia zawodowego

Created with Sketch.

Wizyta klasy wojskowej w Zakładzie Karnym w Sztumie

W niezwykle wartościowej i edukacyjnej wycieczce wzięli udział uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Technicznych w Malborku. W piątek, 21 października, uczniowie klasy drugiej o profilu wojskowym udali się do Sztumu, by tam zapoznać się z zasadami funkcjonowania i organizacją tamtejszego Zakładu Karnego. Uczniów, po wnikliwym sprawdzeniu przy wejściu, na dziedzińcu Zakładu powitał podpułkownik Leszek Urbanowicz, zastępca dyrektora ZK w Sztumie. Uczniowie zostali zapoznani z profilem Zakładu oraz ogólnymi zasadami zachowania się w placówce. Następnie porucznik Sławomir Sidorowicz będący starszym wychowawcą Działu Penitencjarnego, a jednocześnie Rzecznikiem Prasowym Dyrektora ZK w Sztumie, zaprosił zwiedzających do budynków, a zwiedzanie rozpoczęło się od obejrzenia imponującej makiety Zakładu. Pan porucznik opisał uczniom strukturę organizacyjną oraz opowiedział o pracy funkcjonariuszy, wychowawców i członków grupy interwencyjnej Zakładu w Sztumie. Wszystkich tych pracowników, uczniowie ZST mieli okazję obserwować w trakcie piątkowego zwiedzania. W całym przebiegu wycieczki uczniom towarzyszyła też starszy wychowawca Działu Penitencjarnego ZK W Sztumie podporucznik Aleksandra Kołodziejska. Obecność kobiety na tak trudnym stanowisku pracy z pewnością imponowała uczniom, wśród których także znajdowały się dziewczęta. Uczniowie zwiedzili szkołę, która jak się dowiedzieli, jest drugą największą szkołą w Polsce funkcjonującą w zakładzie karnym. Zasiedli w ławkach sali lekcyjnej, która okazała się być zupełnie taka sama jak ta na wolności i dowiedzieli się, że nauka w więzieniu to przywilej, którzy więźniowie bardzo doceniają. Następnie uczniowie udali się do sali monitorowania w szkole, biblioteki, kaplicy, a także trafili na zaplecze sali sportowej. Tam mieli możliwość podziwiania prac malarskich jednego z osadzonych, które zrobiły na nich ogromne wrażenie. Rzecznik prasowy Zakładu z dumą opowiadał o pracy resocjalizacyjnej podejmowanej w Zakładzie Karnym w Sztumie, której celem ma być powrót osadzonych do życia w społeczeństwie. Na koniec zwiedzania uczniom została zaprezentowana broń, której używają funkcjonariusze, a także zapoznali się oni z prezentacją dotyczącą zasad przyjęcia do pracy w Służbie Więziennej.  Ze względu na profil klasy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że któryś z piątkowych zwiedzających niebawem zasili szeregi pracowników licznych zakładów karnych w naszym kraju. Wychowawczyni klasy 2 LO o profilu wojskowym w ZST w Malborku Iwona Ciecholewska, dziękuje dowództwu Zakładu Karnego w Sztumie za przyjęcie w placówce. Szczególne podziękowania kieruje zaś do pani Aleksandrze Kołodziejskiej, która nie tylko towarzyszyła uczniom podczas zwiedzania ale była także główna inicjatorką tej wycieczki.