Uczniowie ZST Malbork w Wojskowej Grze Terenowej

Uczniowie ZST Malbork w Wojskowej Grze Terenowej

Pięcioro uczniów drugiej klasy o profilu wojskowym z Zespołu Szkół Technicznych, wzięło udział w Wojskowej Grze Terenowej, która odbyła się w Malborku w Dniu Niepodległości. Nasze miasto było jednym z 16 lokalizacji w Polsce, które były w tym dniu gospodarzami tej bardzo ciekawej imprezy. Jej organizatorem z ramienia Ministerstwa Obrony Narodowej było Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji z siedzibą w Warszawie, a lokalnie WCR w Malborku. Celem imprezy było promowanie postaw patriotycznych i idei obronności, przekazywanie informacji o formach pełnienia służby wojskowej ale przede wszystkim integracja uczestników poprzez pracę w drużynie, logiczne myślenie, koordynację działań czy orientację w terenie. Osiągnąć te cele miały zespoły składające się z trzech do pięciu osób, skonstruowane w zupełnej dowolności. Ósmym zgłoszonym zespołem była piątka uczniów klasy 2LO o profilu wojskowym z Zespołu Szkół Technicznych w Malborku. Drużyna w składzie; Katarzyna Kołodziejska, Antoni Lubiński, Adrian Janke, Dawid Budziszewski i Artur Preuss pod opieką wychowawczyni Iwony Ciecholewskiej, stanęła na starcie gry tuż po godzinie 10.00. Wcześniej odbyło się uroczyste otwarcie imprezy, którego w obecności burmistrza Jana Tadeusza Wilka oraz mistrzyni olimpijskiej Igi Baumgart- Witan, dokonał szef WCR w Malborku, ppłk Robert Grzeszczyk. Uczniowie ZST wyruszyli w 7 kilometrową trasę zaopatrzeni w mapę oraz kompas, z mocnym postanowieniem świetnej zabawy. W trakcie pokonywania trasy wyznaczonej wokół Zamku Malborskiego i w Parku Miejskim, musieli nie tylko wykonać szereg prób i zadań, ale przede wszystkim mogli sprawdzić swoje wiadomości, umiejętności, a także poziom współpracy w zespole. W trakcie gry uczniowie ZST musieli odpowiedzieć na pytania związane z wojskiem polskim, zbudować schronienie, zamaskować się, udzielić pierwszej pomocy, rzucić granatem czy wykryć miny w terenie i przeprowadzić bezpiecznie przez ten teren swój zespół. Dużym wyzwaniem okazało się dla nich rozpalenie ogniska, które mimo wysiłków całego zespołu zatrzymało ich w punkcie na dłuższy czas. Z kolei punkt, na którym należało złożyć i rozłożyć broń oraz wykonać próby strzelania, dzięki zajęciom programowym w szkole zaliczyli bardzo płynnie i sprawnie. Całą trasę reprezentanci ZST pokonali zgodnie z duchem imprezy- z uśmiechem i wielką frajdą ze wspólnej zabawy. Na mecie czekały na nich dyplomy za ukończenie, nagrody, satysfakcja z ciekawie spędzonego czasu oraz oczywiście, prawdziwie wojskowa grochówka.