Nasze kierunki – IV Liceum ogólnokształcące

Ponad 70 lat doświadczenia i tradycji kształcenia zawodowego

Planowany nabór na rok szkolny 2023-2024

Planowany nabór do klas pierwszych liceum ogólnokształcącego

nazwa szkołyzawód / profilprzedmioty rozszerzonezajęcia, za które przyznawane są punktyplanowane języki obceuwagi
IV Liceum ogólnokształcąceoddział przygotowania wojskowegojęzyk angielski, geografiajęzyk polski, matematyka, geografia, język obcyangielski, niemiecki lub rosyjski (do wyboru)———–

Odział wojskowy – OPW

Jesteśmy jedyną szkołą w powiecie, która uzyskała certyfikat Ministerstwa Obrony Narodowej na prowadzenie klas wojskowych. Klasa przeznaczona jest dla uczniów ceniących dyscyplinę, sprawność fizyczną i planujących związać swoje dorosłe życie zawodowe ze służbą wojskową.

1. uczniowie otrzymują certyfikat MON stwierdzający nabycie wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie edukacji wojskowej,
2. absolwenci mogą kontynuować naukę na uczelniach wyższych cywilnych i wojskowych.

Szkoła współpracuje z 22. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Malborku, Podoficerską Szkołą Marynarki Wojennej w Ustce, Wojskową Komendą Uzupełnień w Malborku, Komendą Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Malborku. Zajęcia specjalistyczne prowadzone są przez kadrę w/w jednostek oraz naszych nauczycieli oficerów rezerwy Wojska Polskiego.

Uczniowie uczestniczą w 5-dniowym obozie organizowanym przez Szkołę Podoficerską Marynarki Wojennej w Ustce, gdzie prowadzone są zajęcia specjalistyczne między innymi na trenażerze strzeleckim pola walki „Śnieżnik”, na poligonie – trening przetrwania w warunkach bojowych, na trenażerze „mostek kapitański okrętu”, na siłowni okrętowej, na basenie ćwiczenia z technik ratownictwa morskiego i przeżycia na morzu, w pracowni medycznej z udzielania pierwszej pomocy medycznej w warunkach bojowych oraz w 5-dniowym obozie organizowanym przez 22 BLT w Malborku. Obejmują one doskonalenie umiejętności: strzelania z broni palnej, posługiwania się wybranymi technikami walki wręcz, z zajęć surviwalowych, z zakresu łączności oraz musztrę wojskową.

Co dalej…

Nasi przyszli absolwenci biorący udział w programie będą mogli po zakończeniu nauki przejść kilkutygodniowe szkolenie poligonowe zakończone przysięgą wojskową oraz przeniesieniem do rezerwy. Będą mieli również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, jak również do Wojsk Obrony Terytorialnej.
Absolwenci, którzy będą chcieli kontynuować naukę na wyższych uczelniach wojskowych będą mogli liczyć na dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych.