Ciao Italia!

Ciao Italia!

Z wizytą na lotnisku 22 BLT w Malborku.

22.02.2024 r. gościliśmy na lotnisku w Królewie Malborskim. Uczniowie klasy 2 i 3 Liceum Ogólnokształcącego to oddziały przygotowania wojskowego , dlatego zainteresowani byli służbą włoskiego kontyngentu. Uczniowie w mundurach wojskowych zgodnie z zasadami musztry wmaszerowali na teren lotniska. Zostaliśmy ciepło przyjęci przez uśmiechających się do nas serdecznie włoskich żołnierzy, którzy profesjonalnie zapoznali nas ze swoją misją w ramach NATO. Mimo przeszywającego zimnego wiatru poczuliśmy włoskie słońce, które nie schodziło z ust włoskich żołnierzy. Na briefingu uczniowie mieli okazję zapoznać się z celem pobytu Włochów w Malborku. Zobaczyliśmy, co dzieje się w bazie od ogłoszeniu alarmu do startu samolotów. Włoscy piloci opowiedzieli nam o eurofighterach, samolotach pełniących służbę policji powietrznej. Mieliśmy też możliwość podziwiania tych maszyn w hangarze. Uczniowie mogli zobaczyć i posłuchać pilota w kabinie samolotu. Zgodnie z lotniczym zwyczajem uczniowie wymienili się z żołnierzami emblematami wojskowymi, co jest wyrazem wielkiej sympatii i szacunku. Może, któryś z nich został w ten sposób namaszczony na żołnierza.

Dziękujemy za serdeczne przyjęcie, profesjonalizm i przyjacielską atmosferę. Dziękujemy również ks. Leszkowi Kromce, który służył nam swoją znajomością języka włoskiego. Mamy też nadzieję na dalszą współpracę z włoskimi przyjaciółmi.

Włoska wystawa fotograficzna

Wicedyrektor Małgorzata Jaworska-Kiełb, p. Iwona Ciecholewska i p. Dariusz Lachowicz, którzy razem z młodzieżą ZST w Malborku gościli na lotnisku w Królewie Malborskim, na zaproszenie żołnierzy Aeronautica uczestniczyli w wystawie fotograficznej „W sercu Malborka”. Przygotowana w Muzeum Malborka wystawa była formą podziękowania mieszkańcom naszego miasta za gościnę.

Poniższa figura Michała Archanioła jest podarunkiem żołnierzy włoskich dla kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego w Malborku.

Prezentowane na wystawie zdjęcia okraszone były przepięknym komentarzem, który stanowiły fragmenty niezwykłej książki włoskiego pisarza Calvini Italo „Jeśli zimową nocą podróżny”. Jej niezwykłość płynie nie tylko z pięknych refleksji filozoficznych, ale również stąd, że jej akcja toczy się w Malborku. Malbork i okolice widziane włoskimi oczyma są zadziwiające. Dzięki nim możemy zobaczyć miejsca nam znane inaczej.

Grazie mille amici!