82-200 Malbork, Plac Narutowicza 14
+48 55 647 34 34
zsp4@zsp4.malbork.pl

Nowości w bibliotece 2023

Created with Sketch.

Nowości w bibliotece 2023

W ostatnim czasie Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Technicznych ze środków własnych oraz zarówno dzięki wsparciu osób prywatnych (gorące podziękowania m.in. dla pani Małgorzaty Jaworskiej – Kiełb) oraz Instytucji (ukłony w stronę dyrekcji i pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej, Fundacji Instytutu Łukasiewicza oraz…. pozyskała wiele ciekawych pozycji książkowych nie tylko z zakresu literatury pięknej, lecz także literatury popularnonaukowej czy wręcz stricte naukowej. Ponad

Są to między innymi następujące pozycje:

Annie Ernaux Bliscy, wyd. Czarne, 2022

(z not. wydawcy):

        Czy da się uciec od swojego pochodzenia? Jak pragnienie awansu społecznego wpływa na kolejne pokolenia? I czy nasze życie mogą kształtować ci, którzy odeszli, zanim się urodziliśmy?

Wokół tych pytań krążą rozważania noblistki Annie Ernaux w trzech autobiograficznych prozach składających się na zbiór Bliscy. Zbierając słowa, gesty i wydarzenia z życia ojca, matki i siostry, rekonstruuje ich losy i odbija je w lustrze własnych doświadczeń. Opowiada o ojcu, który w dzieciństwie zamiast chodzić do szkoły, musiał pomagać w żniwach, a w dorosłości zajął miejsce wśród ludzi prostych i milczących. O matce pełnej gwałtowności i dumy, marzącej o pozycji, „dorobieniu się” i szacunku otoczenia.  O przedwcześnie zmarłej siostrze, której odejście rzuciło długi cień na relacje rodzinne i zdefiniowało życie Ernaux. Ta, niczym archiwistka pamięci, opisuje dziedzictwo swoich najbliższych, łącząc kobietę, którą jest teraz, z dzieckiem, którym była w przeszłości.

I choć twierdzi, że beznamiętna opowieść przychodzi jej naturalnie, opisane przez nią brzemię pamięci porusza czytelnika do głębi.

Annie Ernaux (ur. 1940) – prozaiczka, feministka, jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich, laureatka literackiej Nagrody Nobla 2022. Wychowała się w robotniczej dzielnicy normandzkiego miasteczka Yvetot, co znacząco wpłynęło na jej twórczość. Absolwentka wydziału literatury współczesnej na uniwersytetach w Rouen oraz w Bordeaux. Przez całe dorosłe życie po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka języka francuskiego. Uczyła w gimnazjach i liceach, a potem w Narodowym Centrum Nauczania na Odległość. Zadebiutowała w 1974 roku powieścią Les Armoires vides. Jest autorką ponad dwudziestu książekm.in. wydanych po polsku Lat oraz tomu Bliscy, na który składają się trzy prozy: MiejscePewna kobieta i Druga córka. Laureatka wielu międzynarodowych nagród literackich, w tym Nagrody Renaudot (właśnie za Miejsce) oraz Nagrody im. Marguerite Yourcenar (za całokształt twórczości). Jej autobiograficzna, a zarazem pokoleniowa opowieść Lata zdobyła Nagrodę Uniwersytetu Warwick, nagrodę przyznawaną przez Association Marguerite Duras, Nagrodę im. François Mauriaca, włoską Premio Strega Europeo, a także znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Nagrody Bookera. Jest pierwszą kobietą, której dzieła ukazały się za życia w serii Quarto prestiżowego wydawnictwa Éditions Gallimard. Jest również doktorem honoris causa uniwersytetu Cergy-Pontoise. Akademia Szwedzka uhonorowała ją „za odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

Michael Crichrton Park Jurajski. Zaginiony  Świat, wyd. Vesper, 2023

(z not. wydawcy):

Minęło kilka lat od dramatycznych wydarzeń na Isla Nublar. Wyspa została odcięta od świata zewnętrznego, a wszelkie plotki na jej temat są wygaszane.
Wśród ruin Parku Jurajskiego wciąż jednak żyją dinozaury, podobnie jak na sąsiedniej wyspie – Isla Sorna, która stanowiła główne laboratorium i bazę doświadczalną dla eksperymentów nad ich klonowaniem. W obawie przed likwidacją dinozaurów przez rząd Kostaryki paleontolog Richard Levine postanawia dostać się na wyspę, aby zachować jak najwięcej informacji o prehistorycznych stworzeniach. Kiedy po pewnym czasie naukowiec nie daje znaku życia, teoretyk chaosu i matematyk, dr Ian Malcolm, wraz z kilkoma towarzyszami rusza w misję ratunkową. Jak się okazuje, na Isla Sorna czeka ich jeszcze więcej niebezpieczeństw i jeszcze więcej dinozaurów niż w samym Parku Jurajskim. Zaginiony świat zazdrośnie strzeże swoich tajemnic, a Malcolm i jego przyjaciele będą musieli wykorzystać całą swoją wiedzę, inteligencję i spryt, by przetrwać w dramatycznej walce o życie.

Michael Crichton – amerykański pisarz, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Autor takich głośnych i bestsellerowych powieści jak Andromeda znaczy śmierć, Człowiek terminal, Park Jurajski, System, Państwo strachu, Następny i wielu innych. Jego książki rozeszły się na całym świecie w ponad 200 milionach egzemplarzy, zostały przełożone na trzydzieści osiem języków i były podstawą scenariuszy piętnastu filmów fabularnych. Wyreżyserował takie filmy jak Świat Dzikiego Zachodu, Coma, Wielki napad na pociąg i Wzór piękności, a także stworzył serial Ostry dyżur. Jego powieści określane są jako technothrillery – gatunek literacki, który rozważa naturę technologii oraz pomyłek korzystających z niej ludzi. Popularność zyskały dzięki adaptacjom filmowym (np. Park Jurajski w reżyserii Stevena Spielberga).
Z wykształcenia lekarz medycyny (absolwent Harvard University Medical School). Twórczość literacką rozpoczął jeszcze na studiach, aby opłacić rachunki, publikując pod pseudonimami. Jedna z pierwszych powieści Wyższa konieczność, w 1968 niespodziewanie zdobyła nagrodę Edgar Award. Napisana rok później '”Andromeda” znaczy śmierć’ stała się bestsellerem i rozpoczęła karierę Crichtona. Trwała ona przez czterdzieści lat aż do jego śmierci. (źródło: http://crichton-official.com/)

Camilla Läckberg Kukułcze jajo, wyd. Czarna Owca, 2023

( z not. wydawcy):

Camilla Läckberg wraca do Fjällbacki!

Miasteczkiem wstrząsa wiadomość o dwóch zbrodniach. Ktoś bestialsko morduje znanego fotografa przygotowującego właśnie swoją wystawę w miejscowej galerii. Dwa dni później do strasznej zbrodni dochodzi na pobliskiej wysepce, gdzie sławny pisarz pracuje nad dziesiątym tomem swojej powieści. Obie sprawy prowadzi Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu Tanumshede i nic nie wskazuje na to, żeby zbrodnie były ze sobą powiązane.

W tym samym czasie Erica Falck próbuje udokumentować zagadkowe morderstwo, do którego doszło prawie czterdzieści lat wcześniej w Sztokholmie. Wkrótce okazuje się, że nici z przeszłości sięgają obecnych czasów, na które długi cień rzucają dawne grzechy…

Camilla Läckberg – jedna z najciekawszych szwedzkich pisarek. Światową sławę przyniosła jej seria o Fjällbace. Jest także autorką thrillerów psychologicznych Złota klatka Srebrne skrzydła oraz serii książek dla dzieci o przygodach Super-Charliego. Książki Camilli wydawane są w ponad 60 krajach, zostały przetłumaczone na 43 języki, a na całym świecie sprzedało się ponad 30 milionów egzemplarzy.

Ewa Nowak , Zerwij z nią, wyd. HarpperColins,2023

( z not. wydawcy): Jacek to nieśmiały i wrażliwy, ale jednocześnie zadziorny
chłopak z rozbitej rodziny. Emilka jest oczkiem w głowie
rodziców, ma przejąć rodzinny interes i kontynuować wielopokoleniową tradycję. Chłopak i dziewczyna wpadają na siebie przypadkiem. Spragnieni ciepła i akceptacji, zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia… Niestety rodzice Emilki nie chcą zaakceptować wyboru córki. Gdy tylko nadarza się okazja, zabraniają jej kontaktów z Jackiem, wciąż powtarzając, że to chłopak nie dla niej, i upierając się, że robią to dla dobra córki. Czy miłość nastolatków zniesie taką próbę? W jakim stopniu rodzice mogą ingerować w życie i wybory własnych dzieci? Jak bardzo te wybory mogą zaważyć na ich losie?
Poruszająca opowieść o miłości, akceptacji, zwątpieniu
i trudnym wkraczaniu w dorosłe życie.

Ewa Nowak – z zawodu jest pedagogiem-terapeutą, ekspertem pedagogicznym portalu „Zwierciadło”. Książki dla młodzieży pisze od kilkunastu lat. Jej Bardzo biała wrona została uhonorowana tytułem książki roku Polskiej Sekcji IBBY, natomiast Orkan. Depresja otrzymał nagrodę literacką Polskiej Sekcji IBBY 2020, a także został uhonorowany międzynarodowym Białym Krukiem.

Jon Fosse, Drugie imię, wyd. HarpperColins,2023

( z not. wydawcy):

„Pisarstwo Fossego pochłania czytelnika, jest czymś, w czym czytelnik znika niby wiatr w ciemnościach. (…) Jego głosu nie sposób pomylić” – Karl Ove Knausgård

Pierwszy tom prozatorskiego opus magnum jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy.

Malarz i wdowiec Asle mieszka samotnie w domu w Dylgja. Jedynymi osobami, z którymi wciąż się widuje, są jego sąsiad, rybak Åsleik i Beyer, właściciel galerii w Bjørgvin, kilka godzin jazdy na południe. W Bjørgvin mieszka także drugi Asle, jego sobowtór, a może cień albo druga wersja tego samego życia? Pierwszy z nich stał się religijny, rzucił picie i odniósł sukces, drugiemu przypadł trudniejszy los. Wszystko powoli zmierza do spotkania obu malarzy.

W tej porywającej rytmem, hipnotycznej prozie Fosse stawia fundamentalne pytania: co czyni nas tym, kim jesteśmy? Dlaczego prowadzimy takie, a nie inne życie? Z pomocą retrospekcji norweski mistrz portretuje życie obu malarzy, tworząc przejmujący obraz kondycji ludzkiej.

Septologia opowiada o sprawach najważniejszych: o naturze sztuki, Bogu, przemijaniu, nałogach, miłości i śmierci.

Jon Fosse (1959) – norweski prozaik, poeta i dramaturg, powszechnie uznawany za jednego z najważniejszych twórców naszych czasów. Debiutował w 1983 roku powieścią Raudt, svart. Od tego czasu opublikował liczne powieści, opowiadania, tomiki poezji, książki dla dzieci, zbiory esejów i sztuki teatralne. Jego książki przetłumaczono na ponad pięćdziesiąt języków. Należy do grona najczęściej wystawianych żyjących dramaturgów na świecie. W 2015 roku otrzymał Nagrodę Literacką Rady Nordyckiej za trylogię Andvake, Olavs draumar i Kveldsvævd.

Wojciech Tochman Historia na śmierć i życie. wyd. Literackie, 2023

( z not. wydawcy):

To była jedna z najgłośniejszych i najbrutalniejszych zbrodni w nowej Polsce.

Troje maturzystów – dwóch chłopaków i dziewczyna – w styczniu 1996 roku zabiło młodą kobietę. Miała na imię Jola. Zostali skazani na dożywocie, wśród nich – ona, Monika Osińska, rocznik 1977.

Czy słusznie?

Czy sprawiedliwie?

Czy rzeczywiście wszyscy zabili?

W Historii na śmierć i życie, reportażu z pogranicza true crime i dramatu psychologicznego Wojciech Tochman przywraca pamięć zamordowanej oraz opowiada o dziewczynie, która za udział w zbrodni zapłaciła wszystkim, co miała i co mogłaby mieć. Historia na śmierć i życie zaczyna się w połowie lat dziewięćdziesiątych na warszawskim Tarchominie i toczy przez ćwierć wieku zmieniającej się Polski, aż do dzisiaj. To zapis przemocy, bólu, zemsty i poszukiwania sprawiedliwości. Swoją książką Tochman składa hołd wybitnej reporterce Lidii Ostałowskiej, która jako pierwsza zaczęła dokumentować tę tragedię.

Wojciech Tochman (ur. 1969) – jeden z najważniejszych polskich reporterów i autorów literatury faktu. Jego książki, wśród nich m.in. Schodów się nie paliJakbyś kamień jadła, Dzisiaj narysujemy śmierćWściekły pies i Pianie kogutów, płacz psów wywołują ożywione dyskusje i niemal natychmiast wchodzą do kanonu polskiego reportażu. Dwukrotny finalista Nagrody Nike oraz Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus. Laureat Premio Kapuściński przyznawanej w Rzymie oraz „Pióra Nadziei” – wyróżnienia Amnesty International. Utwory Tochmana zdobyły uznanie za granicą i doczekały się przekładów na kilkanaście języków. Jego najnowsza książka Historia na śmierć i życie ukazała się w czerwcu 2023 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

Elif Shafak Bękart ze Stambułu, Wyd. Poznańskie, 2021 r.

(za lubimyczytać.pl): W deszczowe popołudnie pewna kobieta wchodzi do gabinetu lekarza z zamiarem dokonania aborcji. Ma dziewiętnaście lat. To, co wydarzy się za chwilę, zmieni jej życie. Dwadzieścia lat później nastoletnia Asya wraz z matką mieszka w jednej z dzielnic Stambułu, otoczona ekscentrycznymi ciotkami. Monotonię przerywa kuzynka, która przyjeżdża do Turcji, aby zgłębić historię swojej rodziny. Wkrótce okazuje się, że duchów z przeszłości jest o wiele więcej, niż obie mogły się spodziewać

Elif Shafak Wyspa zaginionych drzew, wyd. Poznańskie, 2022 r.

( z not. wydawcy):

Nominowana do The Costa Novel Award, The Women’s Prize for Fiction i RSL Ondaatje Prize. Zachwycająca opowieść o tożsamości, przynależności i magicznej mocy natury, która pomaga oswoić traumę.

Ada Kazantzakis ma szesnaście lat i nie wie nic o historii swojej rodziny. Urodzona i wychowana w Londynie nastolatka nie mówi ani po grecku ani po turecku, a po śmierci matki z trudem odnajduje się wśród rówieśników. Nie zdaje sobie sprawy, że wiele lat temu na Cyprze – wyspie, gdzie spotykają się trzy kontynenty, plaże są złote, a woda turkusowa – młody Grek Kostas zakochał się w Turczynce Defne, mimo że byli śmiertelnymi wrogami. Ich uczucie rozkwitało w kraju ogarniętym wojną domową, potajemnie spotykali się w miejscowej tawernie, za świadka mając jedynie drzewko figowe. Wiele lat później to samo drzewo rośnie w londyńskim ogrodzie Kostasa i okazuje się dla Ady jedyną drogą do odkrycia prawdy o tym, kim jest i kim byli jej rodzice.

Elif Shafak – jest nagradzaną na całym świecie brytyjsko-turecką powieściopisarką i jednocześnie najbardziej poczytną autorką o tureckich korzeniach. Tworzy zarówno w języku angielskim, jak i tureckim. Do tej pory opublikowała dziewiętnaście książek, w tym dwanaście powieści. Wśród nich m.in. bestseller Bękart ze Stambułu czy Czterdzieści zasad miłości – powieść, która znalazła się na stworzonej przez BBC liście stu książek kształtujących nasz świat.

Jej książki przetłumaczono na pięćdziesiąt siedem języków, a powieść 10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie znalazła się na krótkiej liście tytułów nominowanych do Nagrody Bookera, otrzymała także nominację do nagrody RSL Ondaatje Prize, a „The Independent” umieścił ją wśród 40 najlepszych książek dekady. Najnowsza powieść Wyspa zaginionych drzew została nominowana do prestiżowej brytyjskiej nagrody Costa Novel Award.

Z wykształcenia jest politolożką. Ukończyła stosunki międzynarodowe i studia genderowe. Wykładała na różnych uniwersytetach w Turcji, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, w tym na Uniwersytecie Oksfordzkim, którego jest członkinią honorową.

Jako feministka, obrończyni praw kobiet, praw LGBT i wolności słowa jest inspirującą mówczynią: dwukrotnie przemawiała podczas konferencji TED, gdzie za każdym razem nagrodzono ją owacjami na stojąco.

Na co dzień mieszka w Wielkiej Brytanii.

Aneta Jadowska Dziewczyna z dzielnicy cudów, wyd. SQN, 2016 r.

( z not. wydawcy):

Są przyjazne i urocze miasta alternatywne. I jest Wars – szalony i brutalny – oraz Sawa – uzbrojona w kły i pazury. Pokochasz je i znienawidzisz, całkiem jak ich mieszkańcy.

Jak ona. Nikita. To tylko jedno z jej imion, jedna z jej tajemnic. Jako córka zabójczyni i szaleńca chce od życia jednego – nie pójść ścieżką żadnego z rodziców. Choć na to może być już za późno.

Z Dzielnicy Cudów – części miasta, która w wyniku magicznych perturbacji utknęła w latach 30. ubiegłego wieku – zostaje uprowadzona jedna z piosenkarek renomowanego klubu Pozytywka. Sprawą zajmuje się Nikita. Trop szybko zaprowadzi ją tam, gdzie nigdy nie chciałaby się znaleźć. Na szczęście jej pleców pilnuje Robin. Czy na pewno? Kim on właściwie jest?

Aneta Jadowska – Pisarka seryjna, wielbicielka kryminalistyki i popkultury. Powołuje do życia silne i wyraziste postaci. Stwarza alternatywne miasta wypełnione magią. Nieustannie knuje intrygi, przyprawiające jej bohaterów o ból głowy. Swobodnie wędruje między fantastyką i kryminałem.

Autorka książkowych serii – Heksalogia o Dorze Wilk, Trylogia Szamańska, Trylogia Nikity, Kroniki Thornu, Kroniki Sąsiedzkie, Klan Koźlaków, Garstki z Ustki, Trylogia Franka i Finki – a także wielu opowiadań (m.in. tych w antologiach: Inne ŚwiatyHarda HordaHarde BaśnieInne niebaCztery pory magii) i komiksu (Przygody małego duchołapa).

(z not. wydawcy):

Rebecca Makkai Wierzyliśmy jak nikt, wyd. Poznańskie, 2020 r.

Epicka powieść o przyjaźni i odkupieniu w obliczu tragedii, finalistka nagrody Pulitzera oraz National Book Award, a przy tym jedna z najważniejszych książek ostatnich lat wg „New York Timesa”, „The Washington Post” i „Entertainment Weekly”.
W 1985 roku młody Yale Tishman, dyrektor rozwoju chicagowskiej galerii sztuki, zamierza namieszać w środowisku amerykańskiej bohemy, wprowadzając na wystawę zbiór nadzwyczaj udanych obrazów z lat 20. Jego kariera zdaje się kwitnąć, ale wokół AIDS zbiera okrutne żniwo – przyjaciele Yale’a jeden po drugim umierają i wkrótce zostaje on niemal zupełnie sam.
Trzydzieści lat później Fiona, przyjaciółka Yale’a, próbuje odnaleźć w Paryżu swoją zaginioną córkę. Zatrzymuje się na pewien czas u starego przyjaciela, znanego fotografa, który przed laty uwiecznił chicagowską epidemię. Z czasem kobieta zdaje sobie sprawę, w jak wielkim stopniu wydarzenia sprzed lat mogą ukształtować nas samych i nasze relacje z najbliższymi.
Losy Yale’a i Fiony przeplatają się na przestrzeni lat, zabierając tym samym czytelników w rozdzierającą podróż przez lata osiemdziesiąte aż po chaos czasów współczesnych.

Rebecca Makkai Mam do Pana kilka pytań, wyd. Poznańskie, 2023 r.

(za lubimyczytać.pl):

Nowe, zaskakujące oblicze autorki bestsellerowej powieści Wierzyliśmy jak nikt.

1995 rok. W elitarnym liceum Granby’ego kilkunastoletnia Thalia ginie w tajemniczych okolicznościach. Jej ciało znaleziono w szkolnym basenie, a za zabójstwo został skazany Omar, pracownik techniczny.

Ponad dwadzieścia lat później do Granby’ego przyjeżdża Bodie Kane, rówieśniczka i koleżanka Thalii, a dziś znana podkasterka. Za sprawą jednej z uczennic mroczna tajemnica z przeszłości wraca do niej z nową siłą. Okazuje się, że wina Omara wcale nie jest taka oczywista, a tragiczne wydarzenia sprzed lat nadal budzą wątpliwości i emocje – zarówno w internecie, jak i wśród dawnych uczniów Granby’ego. Czy policja rzetelnie przeprowadziła śledztwo? Czy nie pominęła żadnego tropu? Bodie z podopiecznymi zaczynają prowadzić amatorskie dochodzenie, które może podać w wątpliwość ustalenia śledczych.

Pod płaszczykiem kryminalnej intrygi Rebecca Makkai snuje ważną opowieść o sytuacji kobiet, o ich prawach, ciałach i o ich sile. Zachęca do odważnego zadawania pytań o przeszłość – nawet jeśli nigdy nie uda się uzyskać odpowiedzi.

Rebecca Makkai – Jest autorką powieści „Wierzyliśmy jak nikt”, „The Hundred-Year House” i „The Borrower” oraz zbioru opowiadań „Music for Wartime”. „Wierzyliśmy jak nikt” znalazło się w finale Nagrody Pulitzera i National Book Award, a także otrzymało szereg nagród i wyróżnień literackich, w tym ALA Carnegie Medal oraz LA Times Book Prize. Rebecca Makkai pracuje na wydziale sztuk pięknych w Sierra Nevada College na Uniwersytecie Northwestern. Ponadto jest dyrektorką artystyczną fundacji StoryStudio w Chicago.
Jej książki przetłumaczono na czternaście języków, a opowiadania włączono w skład licznych antologii, w tym The Pushcart Prize XLI oraz The Best American Short Stories.
Ma dwie córki i na co dzień mieszka w Chicago.

Adam Wiaderski Turysta, Wyd. Dreams, 2023 r.

(z not. wydawcy):

W jednej z jaskiń Ojcowskiego Parku Narodowego dochodzi do brutalnego morderstwa. Zwłoki młodej kobiety zostały upodobnione do nietoperza – symbolu Parku. W dodatku należą do lokalnej działaczki i przewodniczki, pochowanej rok wcześniej, po śmiertelnym wypadku samochodowym.

Dziwnym trafem wśród turystów zwiedzających jaskinię jest znany lekarz medycyny sądowej, Hektor Wist… jednocześnie stary znajomy komendanta miejscowej policji. Kiedy okazuje się, że patolog może być jednym z celów oprawcy, podinspektor Tobiasz Morawski decyduje się włączyć go do sprawy. Czy jednak można ufać przyjaźni sprzed ponad dwudziestu lat? Zwłaszcza gdy morderstwa wzbudzają echa dawnego wspólnego śledztwa?

Adam Wiaderski – Z wykształcenia historyk, pracuje jako nauczyciel w dwóch łódzkich szkołach podstawowych. Jego pasją jest sport, a najbardziej piłka nożna. Uwielbia czytać, szczególnie kryminały, thrillery i horrory. Właśnie w nich znalazł inspirację do napisania debiutanckiej powieści kryminalnej Odwyk, której akcję osadził w swoim rodzinnym mieście – Łodzi. W latach 2022 i 2023 ukazały dwie kolejne powieści kryminalne: Proroctwo i Sznyta.

Enrico Galiano Jeszcze bedziemy szczęśliwi, Wyd. SQN, 2019.

(Z not. wydawcy):

Gioia, wrażliwa siedemnastolatka, nie potrafi znaleźć wspólnego języka z rówieśnikami. Jej samotne życie nabiera barw, gdy pewnej nocy spotyka Lo. Tajemniczy chłopak lubi grać w rzutki w opuszczonym barze, zawsze ma przy sobie słoik kamieni i nie chce się spotykać z Gioią w miejscach publicznych. Któregoś dnia nagle znika. Okazuje się, że skrywa sekret, który może odkryć tylko Gioia. Podążając po śladach, dziewczyna dowiaduje się, że słowo miłość ma kilka różnych, nieraz zaskakujących odcieni i znaczeń.

Włoski bestseller, który zachwycił czytelników. Zjawiskowa, ulotna powieść utkana ze smutku i radości, zwątpienia i nadziei.

Enrico Galiano

Młody nauczyciel literatury, który zdobył sławę dzięki twórczości internetowej jako autor serii Cose da Prof, która na Facebooku ma ponad milion fanów. Promuje literaturę, organizując flashmoby i inne akcje dla uczniów i studentów. W 2015 roku został wpisany na listę stu najlepszych nauczycieli we Włoszech. 

Jeszcze będziemy szczęśliwi to jego pierwsza książka. Opowiada o nastoletniej miłości i tajemnicy, która domaga się odkrycia, a także o problemach pokolenia millenialsów.

Tahareh Mafi Ulecz mnie, wyd. We need YA, 2023 r.

(za lubimyczytać.pl):

Kontynuacja historii Juliette w elektryzującej czwartej części bestsellerowej serii „Dotknij Mnie”!
Juliette była pewna, że wygrała. Przejęła Sektor 45, została mianowana nową dowódczynią i ma u swego boku Warnera. Ale nadal jest dziewczyną, która potrafi zabić jednym dotknięciem, a teraz ma cały świat w dłoni. Kiedy wydarzy się tragedia? Kim się stanie Juliette? Czy uda jej się zapanować nad mocą, którą dzierży i wykorzystać ją w dobrym celu?

Tahareh Mafi Poskrom mnie, wyd. We need YA, 2023 r.

(za lubimyczytać.pl):

Emocjonująca piąta część bestsellerowej serii „Dotknij Mnie”! Czy złamane serce Juliette uczyni ją podatną na wzrastającą w niej ciemność?

Krótka kadencja Juliette jako dowódczyni Ameryki Północnej była katastrofą, po której szuka wsparcia u Warnera. Ale ten łamie jej serce, kiedy na jaw wychodzą skrywane przez niego tajemnice, które zmieniają wszystko. Juliette jest zdruzgotana, a mrok, jaki od zawsze w niej mieszkał, pochłania ją coraz bardziej. Jedno spotkanie z nieoczekiwanymi gośćmi może wystarczyć, by zepchnąć ją z krawędzi w całkowitą ciemność.

Tomy 1-3 z cyklu Dotyk Julii są dostępne w szkolnej bibliotece

Tahareh Mafi – jest amerykańską pisarką pochodzenia irańsko-amerykańskiego. Urodziła się w Connecticut w 1988 roku. Obecnie mieszka w Santa Monica w Kalifornii. Ukończyła Soka University of America. Potrafi posługiwać się na różnych poziomach ośmioma językami. Spędziła semestr ucząc się w Hiszpanii.


Jej debiutancka powieść „Dotyk Julii” ukazała się w 2011 roku i okazała się sukcesem. Od tego czasu Mafi kontynuuje serię, prawa do ekranizacji której zostały zakupione przez 20th Century Fox.

Zoufla Katouh Dopóki rosną cytrynowe drzewa, wyd. We Need YA, 2023 r.

( z not. wydawcy ): Zanim w Syrii rozpoczęła się walka o wolność, Salama była studentką farmacji. Miała rodziców i starszego brata. Miała swój dom. Miała normalne życie.
Teraz Salama jest wolontariuszką. Pomaga rannym, którzy codziennie zgłaszają się do szpitala. Kocha swój kraj, potajemnie jednak szuka sposobu na wydostanie się z niego. To jedyna możliwość, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz swojej ciężarnej szwagierce.
Strach towarzyszy jej w każdej sekundzie. Dziewczyna musi stawić czoła bombom spadającym z nieba, atakom wojskowym, wszechobecnej śmierci, a także zacierającym się granicom moralności. A kiedy jej ścieżki krzyżują się z pewnym chłopakiem, Salama zaczyna wątpić w swoją siłę i determinację do tego, żeby opuścić dom. Będzie musiała zdecydować, w jaki sposób ona sama może uczestniczyć w rewolucji i walczyć o wolność Syrii.

Zoufla Katouh – Zoulfa Katouh jest Kanadyjką o syryjskich korzeniach mieszkającą w Szwajcarii. Obecnie kontynuuje studia magisterskie w dziedzinie nauk o lekach i znajduje inspirację w otaczających ją górach, jeziorach i gwiazdach. Jednym z jej wielu marzeń jest nakłonienie Kim Nam-joona do przeczytania jednej z jej książek.